вівторок, 25 березня 2014 р.

Конференція вчителів української мови та літератури, світової літератури загальноосвітніх навчальних закладів району, присвячена 200-річчю від дня народження Тараса Григоровича Шевченка



20 березня 2014 року  відповідно до плану роботи Баштанського районного методичного кабінету на базі гімназії м.Баштанки пройшла конференція  вчителів української мови та літератури, світової літератури загальноосвітніх навчальних закладів району, присвячена 200-річчю від дня народження Тараса Григоровича Шевченка, на тему «Феномен Т.Шевченка:
погляд крізь  віки».
Мета конференції  -   розширення знань про значимість творчості великого українського поета, художника , мислителя Тараса Григоровича Шевченка для українців та світу, глибокого осмислення його творчої та художньої  спадщини, її популяризації  серед вчителів, учнів, батьків. У заході взяли участь учителі  міських та сільських  шкіл.
      Конференцію відкрила Різун Людмила Олександрівна, методист Баштанського районного кабінету. Вона  наголосила,  що кожен народ може пишатися своїми  геніями, незвичайними людьми, які «жили і творили для століть».
       Ми, українці, теж маємо ким і чим пишатися. Це насамперед і по-праву
своїм геніальним сином – Тарасом Григоровичем Шевченком. Він належить до когорти народних поетів, якого знає весь світ.  Його поезія відзначається простотою, природністю, і про що б не писав Великий Кобзар, в центрі його уваги була  проста людина.


Сергій Єфремов писав: «Шевченко як поет з'явився тоді, коли «ціла нація, живцем похована, конала, Україна стогнала в кріпацькому  рабстві, її діти  були безправними, темними й неграмотними, вони потроху почали забувати, що недавно були вільною, культурною нацією, яка відзначалася серед країн Європи своєю освіченістю й демократичністю. Козацькі сини й онуки занепали духом, не вірили в перспективу. І ось в цей час з'явилася поезія Тараса Шевченка, яка повідомила світові, що «кращого немає нічого в Бога, як Дніпро та наша славная країна». Це він розбудив, розкрив очі своїм співвітчизникам, повернув надію на свободу, вчив шанувати себе, свою історію. Він говорив: «Возвеличу малих отих рабів німих! Я на сторожі коло них поставлю слово..»
       І вибухнуло слово… Та ще й яке! То ласкаве, ніжне, то сумне, змішане зі слізьми, коли говорив про сплюндровані села. То сповнене туги за рідним краєм, коли був на чужині, то гнівне і грізне, коли картав тих, хто принижував простий люд: «Схаменіться, будьте люди, бо лихо вам буде, розкуються незабаром заковані люде…, «і понесе кров ворожу у синєє море…». Закликав   народи: «Розкуйтеся, братайтеся, Вам Бог помагає…
Борітеся, поборете….  Вставайте, кайдани порвіте..»
     Його полум'яне слово, наснажене  Святим  письмом, занесене у «Кобзар», що  вже  багато  років не перестає дивувати тих, хто по-справжньому хоче збагнути глибину Шевченкових дум. Ця книга – не просто поезії ,це  душевні переживання , духовні заповіді кожному, хто хоче жити чесно, бути справедливим, працювати не благо рідної України.
     Тарас Шевченко є однією з найвищих вершин духу світового, одним із найбільших мислителів світу і водночас нашою  українською совістю, нашим порадником, нашою найбільшою правдою.
      Як говорив Богдан Лепкий «Кобзар» дав нам «історичну програму» на всі віки. Ось чому потрібно глибоко вивчати й знати творчість Тараса Шевченка, без цих знань ми не маємо права на самоповагу.
      Давайте ще раз   перегорнемо сторінки життя Великого Кобзаря, великої особистості, і просто людини з його невеселими думами, що лягали  сумними рядами на папір.
     С.Васильченко писав, що «Життя нашого поета таке дивне, що, слухаючи про нього, можна було б сказати, що це легенда..».    
Присутні     переглянули  відеофільм   «Обличчя української історії».
      У ході конференції  вчителі виступили з доповідями та презентаціями:
«Автопортрети Тараса Шевченка» - Ванжула В.І. ,   Інгульська ЗОШ;
«Освітньо-педагогічні погляди Т.Шевченка» - Ткачук І.П., гімназія ;

Про художню спадщину Великого Кобзаря розповіли  вчителі: Халявка Є.О.,  Новопавлівська ЗОШ, Поддубна Л.С.,Старогороженська ЗОШ.Тему «Образи жінок у творчості поета»  та  «Жінки в долі Т.Шевченка»  розкрили Згурська Т.О., Костичівська ЗОШ,, Мірошниченко О.Ф., Новоєгорівська ЗОШ, Гречка Л.В. , Виноградівська ЗОШ  . Про  актуальність та сучасність Шевченкової поезії повідомили Данилюк В.В. ,Плющівська ЗОШ, Шувалова К.П., Доброкриничанська ЗОШ, Люлько Т.Г., Баштанська ЗОШ №2 . З повідомленнями про  надзвичайну музичність творів Т.Шевченка виступили Тарасенко Ж.В., Новоолександрівська ЗОШ, Погорєлова В.С., Христофорівська ЗОШ. Під час   конференції звучали вірші  Великого Кобзаря,  поезії сучасних поетів . 





Немає коментарів:

Дописати коментар